تاریخ ارسال: 10 ژوئن 2019 دیدگاه ها 0 نویسنده : احسان فراهانی دسته بندی : کانادا

یکی از رشته های تحصیلی که افراد علاقه زیادی برای تحصیل در آن را دارند پزشکی می باشد، و افراد زیادی سعی می کنند پذیرش دانشگاه های پزشکی را به دست بیاورند. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر را دارند باید بدانند که امکان تحصیل در رشته پزشکی در کانادا وجود دارد.

امروزه تحصیل پزشکی در کانادا مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است زیرا بعد از فارغ التحصیلی امکان کار در بازار کار بسیار خوب وجود دارد. شرایط زندگی در این کشور بسیار خوب می باشد. همچنین کیفیت آموزش در این کشور در سطح بالایی قرار دارد و دارای استاندارد های جهانی می باشد.

کارشناسان موسسه مهاجرتی و حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی دارند، اطلاعاتی در باب پزشکی در کانادا در اختیار علاقه مندان و متقاضیان قرار دهند.

تحصیل پزشکی در کشور کانادا

متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در کانادا را دارند باید بدانند که امکان تحصیل در رشته های مختلف پزشکی و در مقاطع مختلف وجود دارد. برای تحصیل دکتری پزشکی متقاضیان به مدت 3 تا 4 سال باید تحصیل کنند. برای تحصیل در زمینه دستیار پزشک باید به مدت 2 سال تحصیل کنند.

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا متقاضیان باید حداقل نمره در نظر گرفته شده را کسب کرده باشند. معدل GPA برای تحصیل پزشکی در این کشور باید بین 3.5 تا 4 باشد. بر اساس آمار های منتشر شده از انجمن دانشکده های کانادا معدل بیشتر دانشجویانی که درخواستشان پذیرفته می شود 3.80 از 4 نمره بوده است.

به صورت کلی دوره هایی که متقاضیان برای اخذ مدرک پزشکی باید بگذرانند به شرح زیر می باشد:

 • تحصیل در رشته های علوم پایه در مقطع لیسانس به مدت 4 سال، برای تحصیل در سایر رشته ها باید پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود.
 • تحصیلات پزشکی MD برای مدت چهار سال
 • گذراندن دوره رزیدنتی که باید با تخصص انتخاب شده تناسب داشته باشد بین 3 تا 7 سال

نکته دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از افراد علاقه دارند دوره های تحصیلات تکمیلی و اضافی خود را در فلوشیپ بگذرانند.

دانشگاه های پزشکی در کانادا

در این کشور دانشگاه های پزشکی معتبری وجود دارد، به طوری که از 17 دانشگاه پزشکی در این کشور 12 دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر پزشکی در دنیا شناخته می شوند. در ادامه به معرفی دانشگاه های پزشکی، رنکینگ این دانشگاه ها و شهریه های در نظر گرفته شده در این دانشگاه ها می پردازیم.

 

نام دانشگاه

 

رنکینگ دانشگاه

 

شهریه

دانشگاه نورنتو (University of Toronto) 11 27850 $
دانشگاه مک گیل (McGill University) 22 37396 $
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) 27 17755.38 $
دانشگاه مک مستر (McMaster University) 35 95955.02 $
دانشگاه مونترال (University of Montreal) 100-51 14310 $
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) 100-51 12044.16 $
دانشگاه کلگری (University of Calgary) 150-101 15986 $
دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) 150-101 22.500 $
دانشگاه وسترن آنتاریو (University of Western Ontario) 150- 101 26456.10 $
دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) 200 – 151 17616 الی 18300 $
دانشگاه لاوال (Laval University) 200- 151 16559 الی 19971 $
دانشگاه کوئین (Queen’s University) 200-151 24260 $
دانشگاه شربروک (University of Sherbrook) 350-301 12660 $
دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan) 400-351 16236 $
دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) 400-351 30742 $
دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland) 450-401 30000 $
دانشگاه لیکهد (Lakehead University) Northern Ontario 23432 $

 

تحصیل دانشجویان بین المللی

امکان تحصیل برای دانشجویان بین المللی و خارجی در کشور کانادا وجود دارد. اما از بین 17 دانشگاه پزشکی در این کشور فقط 7 دانشگاه دانشجویان بین المللی را می پذیرد. به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین دانشجویان خارجی وجود دارد. دانشجویان خارجی که با دریافت ویزا تحصیلی در این کشور اقامت داشته اند و از رشته پزشکی فارغ التحصیل شوند تنها در برخی از شهر های خاص کانادا می توانند دوره های رزیدنتی خود را بگذرانند.

همچنین فرد می تواند به کشور مبدا خود بازگردد و دوره های مربوطه را بگذراند. برخی از شهر هایی که افراد می توانند دوره های خود را در آن جا گذرانند به شرح زیر می باشد.

 • شهر نیوفاندلاند
 • شهر لابرادور:
 • شهر کبک

بعضی از شهرهای کانادا که مشمول برگزاری دوره های رزیدنتی هستند، دانشجویان بین المللی را برای گذراندن دوره نمی پذیرند. این شهر ها شامل موارد زیر می شوند.

 • شهر نوا اسکوشیا
 • شهر انتاریو
 • شهر مانیتوبا
 • شهر ساسکاچوان
 • شهر آلبرتا
 • شهر بریتیش کلمبیا

آزمون ورودی MCAT

برای تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان باید در آزمون ورودی یا همان آزمون MCAT شرکت نمایند. این آزمون چهار گزینه ای می باشد و دانشجویان با کامپیوتر در این آزمون شرکت می کنند. این آزمون بیش از نود سال است که در حال برگزار شدن می باشد. و در هر سال 85 هزار دانشجو از سراسر دنیا در این آزمون شرکت می کنند.

بیشتر دانشگاه های کانادا و آمریکا نتایج این آزمون را یکی از شرایط پذیرش دانشجویان قرار می دهند. محتوای این آزمون به شرح ذیل می باشد:

 • تحلیل نقادانه و منطق
 • پایه و اساس روان شناختی، بیولوژیک و رفتا
 • پایه و اساس فیزیکی و شیمیایی سیستم های بیولوژیکی
 • پایه و اساس بیولوژیکی و بیوشیمیایی سسیستم های حیات

اخذ ویزای تحصیلی

برای تحصیل پزشکی در کانادا، دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید ویزا تحصیلی جهت اقامت و تحصیل در این کشور را دریاقت نمایند. جهت اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان باید مدارکی را ارائه نمایند که این مدارک به شرح زیر می باشد:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات آن مقطع
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه گواهی سلامت تایید شده
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • گواهی عدو سوء پیشینه تایید شده
 • ارائه گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی

برای مطالعه بیشتر و دقیق تر در این رابطه مقاله مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در کانادا را مطالعه نمایید.

همان طور که مطالعه کردید اطلاعاتی در رابطه با تحصیل پزشکی در کانادا و معرفی دانشگاه هایی که می توان پذیرش آن را برای تحصیل پزشکی به دست آورد ارائه شد. اگر قصد دارید بعد از فارغ التحصیلی در این کشور اقامت داشته باشید به مطالعه مقاله اخذ اقامت دائم کانادا بپردازید.

اگر بعد از مطالعه مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید می توانید طی تماس با مشاوران و وکلاء مجرب موسسه سفیران سروش سعادت از مشاروه های رایگان بهره مند شوید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...