تاریخ ارسال: 05 سپتامبر 2018 دیدگاه ها 0 نویسنده : admin دسته بندی : رومانی
هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی

آیا از هزینه های تحصیل در رومانی اطلاعاتی دارید؟  آیا از هزینه تحصیل و زندگی در رومانی مطالعاتی داشته اید؟  آیا رومانی برای زندگی کشور مناسبی است ؟  آیا رومانی کشور مناسبی برای تحصیل و زندگی میباشد؟ آیا میتوان در هنگام تحصیل در رومانی کار کرد؟  آیا از هزینه های خوابگاه در کشور رومانی اطلاعاتی دارید؟ آیا هزینه تحصیل و زندگی در رومانی ارزان می باشد؟

درباره رومانی :

کشور رومانی با مرکزیت بخارست در قاره اروپا واقع شده است . موقعیت جغرافیایی کشور رومانی ، در جنوب شرقی اروپا می باشد . همسایگان کشور رومانی ، از شرق با  کشئر های مولداوی و اوکراین ، از غرب با کشورهای  صربستان و مجارستان و از جنوب با کشورهای بلغارستان هم مرز میباشد  . کشور رومانی  در اتحادیه اروپا قرار گرفته است و جزء اعضای ناتو است اما جز شنگن نمیباشد.

هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی

زبان رسمی و زبان رایج در کشور رومانی ، زبان رومانیایی می باشد که دارای ریشه لاتین و از هم خانواده های زبان ایتالیایی میباشد . مساحت کشور رومانی ۲۳۸٫۳۹۱ کیلومتر مربع می باشد و  از نظر جایگاه در رتبه ۹ در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است . کشور رومانی هفتمین کشور از نظر جمعیت در اتحادیه اروپا می باشد و جمعیت در حدود ۱۶٫۹۴ میلیون نفر را دارا است . در مجموع ۳۱۴۹ کیلومتر از مرزهای این کشور با سایر همسایگان است. واحد پول رایج در کشور رومانی  لئو می باشد .دین مردم کشور رومانی  اکثریت گرایش به  دین مسیحیت  و شاخه ارتدکس را دارا میباشند.

 

هزینه زندگی در کشور رومانی :

با توجه به مطالعات و تجربیات به دست آمده ، کشور رومانی از سطح بالای علمی و رفاهی و هزینه های مناسب برای زندگی دارا میباشد . البته میانگین هزینه ها منوط میشود به النتخاب فرد که کدام  شهر را برای تحصیل و زندگی انتخاب کند . اما در کل پس از مهاجرت به رومانی اکثر دانشگاها با توجه به مخارج دانشجویی سعی در این را کرده اند که از طریق دفاتر مسکن خود به دانشجویان کمک کنند و بعد از ثبت نام خود دانشگاه با کمک این دفاتر بهترین و مقرون به صرفه ترین مساکن را به دانشجویان معرفی میکند ، البته این موضوعد هم شایان ذکر است که بسیاری از دانشگاها دارای خوابگاه و مراکز رفاهی برای اقامت برای دانشجویان میباشد ، و علاوه بر امکان اجاره خانه و یا خوابگاه دانشجویی، دیده شده که بعضی از دانشجویان در ماه های اول ورود به دانشگاه  ترجیح داده اند که با خانواده های رومانی اقامت داشته باشند که به این روش به اصطلاح اقامت در منزل میگویند . بسیاری از دانشگاها حتی افرادی تحت عنوان افسر مسئول برای کمک به دانشجویان برای سکنی و اجاره خانه دارند تا کار دانشجویان راحت شود و این افسران آن ها را کمک کنند .

 

میانگین هزینه زندگی در کشور رومانی بین بازه ۵۰۰-۴۰۰ یورو و البته در شهرهای بزرگتر مثل بخارست کمی هزینه ها بالاتر است و به ماهیانه ۶۰۰ یورو هم میرسد.

 

در باب هزینه تحصیل و زندگی در رومانی؛ انواع خانه های مختلف اعم از یونیت، آپارتمان  ویلا  و یا استودیو یعنی بدون اتاق خواب میباشد که اجاره هر کدام متفاوت است و البته استودیو از همه ارزانتر میباشد و همچنین بعضی خانه ها که دارای چندین اتاق خواب میباشد دانشجویان میتوانند این خانه ها را به صورت اشتراکی با دیگر دانشجویان  با هزینه ماهیانه ۳۰۰-۱۵۰ یورو اجاره کرده و کمتر هزینه کنند.

 

هزینه خوراک در کشور رومانی :

پس از اقامت در رومانی در کشور رومانی مانند اکثر کشورهای دیگر فروشگاهای زنجیره ای بسیاری همچون فوشگاع رفاه و شهروند در کشور خودمان وجود دارد که افراد و دانشجویان میتوانند از این فروشگاها با قیمتی پایینتر خرید کنند . در کل هزینه خوراک در یک ماه بر هر نفر بازه ۱۰۰-۵۰ یورو میباشد .

 

برای مثال قیمت چند مواد خوراکی در کشور رومانی به شرح ذیل میباشد:

یک کیلو برنج : ۲۰۰ یورو

 

یک کیلو ماهی : ۳۰۰ یورو

 

یک کیلو گوشت : ۵۰۰ یورو

 

یک کیلو مرغ : ۴۰۰ یورو

 

۳۰ عدد تخم مرغ : ۳۰۰ یورو

 

۱ لیتر شیر : ۶۰ یورو

 

پنیر و کره : هر کدام ۲۰۰ یورو

 

ماست : ۱۰۰ یورو

 

غلات : ۲۰۰ یورو

 

انواع میوه بین بازه : ۸۰ تا ۱۲۰ یورو

 

آب معدنی : ۵۰ یورو

 

هزینه حمل و نقل در کشور رومانی :

پیرو هزینه تحصیل و زندگی در رومانی، در کشور رومانی وسایل نقلیه اعم از اتوبوس ، مترو و تاکسی که به نسب هزینه های حمل و نقل عمومی خوب میباشد . افراد برای استفاده از مترو و اتوبوس مانند سایر کشور ها باید بلیط تهیه نمایند که هزینه بلیط برای مترو و اتوبوس : ۵۰ یورو میباشد .  اگر شخصی بخواهد از ماشین شخصی در کشور رومانی استفاده نماید هزینه بین بازه ۱۰۰-۱۵۰ یورو ماهیانه هزینه دارد که شامل بنزین . هزینه سرویس و رجیستری میباشد .

 

هزینه های داخلی خانه در کشور رومانی :

شامل آب و برق و گاز و تلفن میباشد که البته هزینه آب از همه پایین تر میباشد و معمولا هزینه های آب و برق و گاز و تلفن در کشور مانند کشور خودمان به صورت قبض است و باشد ماهیانه پرداخت شود و هزینه ها بین بازه ۳۰-۱۵ یورو برای گاز و برق میباشد و هزینه برای تلفن ماهیانه ۷ یورو میباشد. هزینه اینترنت در کشور رومانی ماهیانه ۱۵ یورو میباشد .

 

هزینه تحصیل در کشور رومانی :

شهریه دانشگاه در رومانی برای اکثر رشته ها  ۲۰۰۰-۵۰۰۰ یورو /  درسال متفاوت است، البته بسته به دانشکده،  و میزان ورود دانشجویان بین المللی در هر سال تغییر میکتد.

 

دانش آموزانی که هنوز ویزایشان صادر نشده و به تحصیل در رومانی می پردازند باید شهریه را در یک قسط قبل از درخواست ویزا برای سال اول و هر سال از سال دوم پرداخت نمایند.  دانش آموزانی که ویزای دانشجویی رومانیایی لازم ندارند ، آنها می توانند  یک (یک بار در سال)، دو (در هر ترم) یا سه (سه ماهه) به صورت  اقساط پرداخت نمایند.

 

 

 

هزینه MinimumTuition در رومانی

رشته تحصیلی       کارشناسی،

کارشناسی ارشد (یورو / سال) ،

دکترا (یورو / سال)

 

دوره زبان رومانیایی            ۱۹۸۰ – ۲۷۰۰    ۱۹۸۰ – ۲۷۰۰

مهندسی زراعت،

آموزش علوم، ریاضیات و ورزش        ۲۴۳۰ – ۲۷۰۰ *  ۲۶۱۰ – ۲۹۰۰ *

معماری   ۳۱۵۰ – ۳۵۰۰    ۳۳۳۰ – ۳۷۰۰

مطالعات اجتماعی، روانشناسی، اقتصاد ۱۹۸۰ – ۲۲۰۰    ۲۱۶۰ – ۲۴۰۰

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی،

دامپزشکی و غیره  ۳۲۰۰ – ۵۰۰۰ *  ۳۸۰۰ – ۷۰۰۰ *

موسیقی و هنرهای  ۳۷۸۰ – ۴۲۰۰    ۳۹۶۰ – ۴۴۰۰

تفسیر موسیقی، تئاتر           ۶۷۵۰ – ۷۵۰۰    ۶۹۳۰ – ۷۷۰۰

فیلم        ۸۵۵۰ – ۹۵۰۰    ۸۷۳۰ – ۹۷۰۰

 

 

دامپزشکی به زبان انگلیسی:  کارشناسی: ۴۵۰۰ یورو / سال، مستر : ۵۰۰۰ یورو / سال، دکترا و پست دکترا: ۶۰۰۰ یورو / سال.

 

کشاورزی در فرانسه: برنامه کارشناسی: ۳۰۰۰ یورو / سال،  مستر: ۴۰۰۰ یورو / سال، دکترا و پست دکترا: ۵۰۰۰ یورو / سال.

 

شهریه برای مقطع کارشناسی پزشکی مطالعات انجام شده در رومانی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و غیره.): ۳۲۰۰-۵۰۰۰ یورو /  درسال متفاوت است.

 

در باب هزینه تحصیل و زندگی در رومانی،  شهریه برای پزشکی، تخصصی (کارشناسی ارشد) در رومانی: بین ۳۸۰۰-۷۰۰۰ یورو / سال بسته به دانشگاه ها  که بسته به  تخصص های غیر اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و دانش آموزان CH متفاوت است. اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و دانش آموزان CH پرداخت هر گونه شهریه برای رشته های کارشناسی ارشد یا تخصصی لازم نمیباششد ، اما آنها باید امتحان ورودی برای تحصیل در این مقاطع را بدهند.

 

هزینه زندگی دانشجویی در رومانی

هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل در رومانی است  چندان گران قیمت در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نیست ، اما مقدار ماهانه می تواند بسته به شیوه زندگی از هر دانش آموز بین المللی متفاوت باشد  با این وجود، با ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو / ماهانه ، یک دانشجوی بین المللی می تواند بسیار راحتی زندگی  کنند و لذت بردن از آموزش و پرورش دانشگاه های مقرون به صرفه در رومانی را ببرد .

 

هزینه های مسکن و خوراک در قسمت بالای مقاله گفته شده

 

بیمه درمانی: ۱۰ یورو / ماه (برای دانشچویان ۲۶ سال و یا کمتر میباشد و اگر دانشجوی این هزینه بیمه را پرداخت نکند در شهریه او لحاظ میشود.)،

 

اینترنت: ۱۵ یورو،

 

حمل و نقل: ۴۰ یورو،

 

تاکسی: حدود ۰٫۳۲ یورو / کیلومتر؛

 

ساندویچ: ۲ یورو.

 

 

هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...