تاریخ ارسال: 12 جولای 2019 دیدگاه ها 0 نویسنده : استادان دسته بندی : آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل یکی از طرق مهاجرت به این کشور محسوب می شود.هرساله متقاضیان زیادی را این کشور برای ادامه تحصیل جذب می نماید.برای مهاجرت به کشور آلمان از طریق تحصیل باید شرایط و مدارک لازم را ارائه دهید.آلمان از جمله کشور هایی می باشد که تحصیل در این کشور به صورت رایگانامکان پذیر است و متقاضیان می توانند تحصیلات خود را در مقطع مورد نظر بهصورت رایگان انجام دهند.

نظام تحصیلی در کشور آلمان

در کشور آلمان مانند بسیاری از کشورهای در حوزه اروپا امکان تحصیلات بهدو صورت رایگان و خصوصی انجام می شود. در دانشگاه های رایگان شما بایدشرایط لازم را از جمله دارا بودن دانش زبان آلمانی احراز نمائید. باید مدرک زبانآلمانی را از همان ابتدا ارائه دهید.دانشگاه خصوصی را شما می توانید با ارائه دانش زبان انگلیسی تحصیلات خود را در این دانشگاه ها ادامه دهید.

هزینه تحصیل در آلمان

در دانشگاه های خصوصی آلمان شما باید هزینه ای را جهت ادامه تحصیل خود پرداخت نمائید. این هزینه به صورت میانگین حدود 9.000 الی 12.000 یورو می باشد. در دانشگاه های دولتی شما تقریبا رایگان تحصیلات خود را ادامه می دهید. و فقط مبلغ 350 یورو را جهت انجام امورد اداری و ثبت نام در دانشگاه پرداخت می نمائید.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل و اخذ اقامت شما باید دو مرحله را پشت سر بگذارید. درمرحله اول شما نیازمند اخذ نامه پذیرش از دانشگاه کشور آلمان می باشید.اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های رایگان و دولتی را دارید باید نامه عدم منع تحصیل از دانشگاه خود در کشور مبدا خود ارائه دهید. در حالیکه شما در دانشگاه هایخصوصی ملزم به ارائه نامه عدم منع تحصیل یا نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه خوددر کشور ایران نمی باشید.بعد از اخذ پذیرش باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمائید. این مرحله را نیز بایدبا ارائه مدارک مورد نیاز دریافت نمائید.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

در هر دو مرحله، پذیرش و ویزا شما نیازمند ارائه مدارک مورد نیاز می باشید. درمرحله پذیرش مدارکی که ارائه می دهید بسته به دانشگاه و شرایط شما متفاوت است.ولی به صورت کلی این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

 • مدارک تحصیلی خود در مقاطع قبل
 • نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود اگر قصد تحصیل در دانشگاه دولتی دارید
 • مدرک زبان آلمانی برای دانشگاه های دولتی
 • مدرک زبان انگلیسی برای دانشگاه های خصوصی
 • همچنین اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارید باید هزینه دانشگاه را به حساب دانشگاه واریز نمائید.

نکته قابل توجه این است که برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس باید نمره زبان آیلتس در حد 5 یا 5.5 و برای مقطع فوق لیسانس نمره زبان آیلتس در حد 6 یا 6.5  و برای مقطع دکترا نیز در کشور آلمان باید نمره زبان 7 را در دانشگاه خصوصی ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه خود در کشور آلمان
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • نامه مبتنی بر گواهی سلامت پزشکی
 • نامه مبتنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان آلمانی با انگلیسی

نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر سفارت کشور آلمان برای اعطای ویزای تحصیلی سخت گیری می نماید و وقت خود را در تایم های بلند مدتی تعیین می نماید.

طول دوره تحصیل در کشور آلمان

کشور آلمان مانند بسیاری از کشورهای دیگر طول دوره تحصیل خود برای مقطع لیسانس در مدت زمان 4 سال تعیین نموده است. برای مقطع فوق لیسانس معمولا مدت زمان 2 سال باید سپری شود و برای مقطع دکترا نیز شما برای اخذ مدرک خود باید مدت زمان 3 سال را تحصیل نمائید.

اجازه کار در حین تحصیل در کشور آلمان

قبل از مهاجرت به کشور آلمان باید توجه نمائید که شما در حین تحصیل می توانید در مقطع لیسانس معمولا 10 ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس معمولا 20 ساعتدر هفته و برای مقطع دکترا معمولا 30 ساعت در هفته اجازه کار در این کشور را دریافت نمائید.

اگر دانش زبان آلمانی را در سطح مکالمه بدانید می توانید به مراتب راحت تر کار نیمه وقت در این کشور را به دست بیاورید.در ضمن کشور آلمان از جمله کشورهایی است که به شما بعد از اتمام تحصیل فرصت کوتاهی میدهد که تا در کشور حضور داشته باشید و در جست و جوی کار باشید. در صورت یافتن کار می توانید اقامت خود را تمدید نمائید.

پیشنهاد ما

پیشنهاد ما این است به دلیل وقت طولانی سفارت کشور آلمان راه های دیگریرا که ما به شما پیشنهاد می دهیم اقامت کشور آلمان را به دست بیاورید.راه هایی را که شما برای ورود به کشور آلمان می توانید انتخاب نمائید اخذ پذیرش در دوره های زبان آلمانی یا انگلیسی در کشورهای هم مرز با آلمان می باشد. و یا حتی در صورت واجد شرایط بودن می توانید برای اخذ ویزای جست و جوی کار آلمان اقدام نمائید. برای مهاجرت و امکان تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی شما همچنین می توانید کشور فرانسه و یا نروژ را انتخاب نمائید که در مدت زمان کم تری می توانید اقامت خود را به دست بیاورید.

در این مقاله به موضوع مهاجرت به آلمان پرداخته شد که اگر شما قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید می توانید شرایط خود را برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل توسط کارشناسان ما بررسی نمائید و در صورت واجد شرایط بودن می توانید اقدامات لازم را برای اخذ پذیرش و ویزا به وکلای حاذق ما بسپارید.موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزا و پذیرش مفتخر است شما را به اهدف خود و مهاجرت به کشور مورد نظر راهنمائی نماید.

 

 

 

هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...