تاریخ ارسال: 05 سپتامبر 2018 دیدگاه ها 0 نویسنده : admin دسته بندی : رومانی
تابعیت و اقامت رومانی

تابعیت و اقامت در رومانی مبتنی بر قانونی است که در اول مارس 1991 توسط پارلمان ایت کشور تصویب شده است.

رومانی (به رومانیایی România) کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.

تابعیت و اقامت رومانی

رومانی با داشتن مساحت ۲۳۸٬۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت است و همچنین با داشتن ۱۹.۹۴ میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. پایتخت و بزرگترین شهر آن بخارست ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. رومانی عضوی از اتحادیه اروپا و سازمان ناتو می‌باشد.

 

زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئو رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخه ارتدکس تعلق دارند.

 

مردم رومانی از آمیزش قوم بومی داچیا (قومی هندواروپایی مرتبط به تراکیهای‌ها) و رومی‌ها پدید آمده و زبان رومانیایی از ریشه لاتین و هم‌خانواده با زبان ایتالیایی است.

 

کشور رومانی در سال ۱۹۴۴م به اشغال ارتش سرخ شوروی درآمد و تا سال ۱۹۵۸م ادامه یافت. در این مدت شوروی با مداخله در امور رومانی موفق شد زمینه‌های شکل‌گیری و تسلط دولت کمونیستی را بر رومانی فراهم آورد. از این پس به مدت چهل سال و اندی از ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۹م دولت کمونیستی بر رومانی فرمان راند.

 

در سال ۱۹۸۹، نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست کشور در پی شورش مردم رومانی سرنگون و نظام این کشور به یک نظام چندحزبی مبدل شد. با کنار رفتن پرده آهنین، دوره‌گذار رومانی به سوی دموکراسی و اقتصاد بازار سرمایه‌داری آغاز شد. پس از یک دهه مشکلات اقتصادی بعد از انقلاب و کاهش استانداردهای زندگی، انجام اصلاحات گسترده، بهبود اقتصادی را به دنبال داشت. در سال ۲۰۱۰، رومانی یک کشور با درآمد متوسط رو به بالا با شاخص توسعه انسانی بالا بود.

 

رومانی در ۲۹ مارس ۲۰۰۴ به ناتو، و در ۱ ژانویه ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا پیوست.

قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ اقامت یا اخذ شهروندی رومانی چگونه است ؟ ایا کودک با تولد در این کشور از اتباع کشور محسوب می شود و میتواند تابعیت و اقامت رومانی کسب کند ؟ چه مدت ماندن در کشور موجب اخذ تابعیت و اقامت رومانی می شود؟ آیا با ازدواج هم می توان تابعیت و اقامت را به دست آورد؟

 

در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه های مهاجرت نظیر شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند یا ازدواج، مهاجرت از طریق تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد.

 

شرایط و راه های اخذ تابعیت و اقامت در رومانی

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت کشور رومانی می پردازیم:

 

تابعیت و اقامت در رومانی

تحصیل تابعیت

براساس ماده 4 قانون تابعیت و اقامت در رومانی، تابعیت این کشور ممکن است به یکی از طرق زیر بدست آید:

 

از طریق تولد

در موارد زیر تابعیت از طریق تولد تحصیل خواهد شد:

 

تولد طفل در خاک رومانی از پدر و مادر رومانیان؛

تولد طفل در خارج از قلمرو رومانی چنانچه پدر و یا مادر وی تبعه رومانی باشد؛

هرگاه طفلی که در قلمرو رومانی از والدین نامعلوم یا بدون تابعیت متولد گردد.

از طریق فرزند خواندگی

براساس ماده 6 قانون تابعیت و اقامت در رومانی، هرگاه اتباع رومانیان، فردی را که تبعه خارجی و یا بدون تابعیت است به فرزند خواندگی بپذیرند در صورتی که کمتر از هیجده سال سن داشته باشد تابعیت و اقامت در رومانی به وی اعطا می گردد. هرگاه یکی از پدر یا مادر خوانده وی تبعه رومانی باشد براساس توافق بین آن ها تابعیت کشور متبوعه به وی داده خواهد شد و چنانجه بین آن ها توافقی صورت نگیرد دادگاه در مورد تابعیت طفل تصمیم گیری خواهد کرد. و چنانچه فرزند خوانده به سن 14 سالگی رسیده باشد رضایت وی نیز شرط خواهد بود. چنانچه طفلی توسط پدر یا مادری که مجرد است به فرزند خواندکی پذیرفته شود تابعیت وی به طفل اعطا خواهد شد.

 

از طریق تقاضا

براساس ماده 9 قانون تابعیت و اقامت در رومانی، موارد تحصیل تابعیت و اقامت در رومانی عبارتند از:

 

– هرگاه طفلی در ر متولد گردد و در آنجا نیز اقامت داشته باشد می تواند تابعیت و اقامت در رومانی کسب نماید؛

 

– شخصی که در رومانی متولد نشده باشد ولی پنج سال در آنجا اقامت داشته باشد می تواند تابعیت و اقامت در رومانی را کسب نماید؛

 

– هرگاه تبعه خارجی با تبعه رومانیان ازدواج نماید بعد از سه سال می تواند تابعیت و اقامت در رومانی را تحصیل نماید؛

 

علاوه بر شرایط فوق باید دارای شرایط زیر نیز باشد:

 

– متقاضی به سن 18 سال رسیده باشد؛

 

– با آداب و رسوم اتباع رومانی آشنایی داشته باشد؛

 

– دارای سوابق کیفری نبوده و در هیچ جای دنیا مرتکب جرم و جنایت مهمی نشده باشد؛

 

– با زبان رومانیان به حدی آشنایی داشته باشد تا بتواند با مردم ارتباط برقرار نماید.

 

چنانچه تابعیت و اقامت در رومانی به شخصی اعطا گردد به زن و فرزندان زیر 14 سال وی نیز سرایت خواهد نمود.

 

از دست دادن تابعیت و اقامت در رومانی

مواردی که باعث از دست دادن تابعیت و اقامت در رومانی می شوند عبارتند از:

 

– ممکن است از فارادی که مرتکب جرایم یا جنایات بسیار مهمی در خارج از کشور شوند که باعث خدشه دار نمودن وجهه کشور رومانی گردند تابعیت و اقامت در رومانیان آن ها سلب گردد؛

 

– اتباعی که در خارج از کشور به خدمت نیروهای مسلح کشوری درآمده باشند که با دولت رومانی قطع روابط دیپلماتیک نموده و یا در حال جنگ باشند؛

 

– کسانی که بطور غیرقانونی تابعیت و اقامت در رومانی را تحصیل نموده باشند.

 

لازم به توضیح است که سلب تابعیت شوهر هیچگونه تأثیری در تابعیت زن و اولاد وی نخواهد گذاشت.

 

تابعیت مضاعف در رومانی

در قانون تابعیت و اقامت در رومانی تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته شده است. مثلاً هر گاه از تبعه رومانیان که با تبعه خارجی ازدواج نموده فرزندی متولد شود این طفل براساس اعمال اصل خون تبعه رومانی نیز محسوب خواهد شد.

 

 

 

هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...