تاریخ ارسال: 18 آگوست 2019 دیدگاه ها 0 نویسنده : استادان دسته بندی : ترکیه

بسیاری از دانشجویان ایرانی به منظور ادامه تحصیلات خود در مقاطع مختلف به دنبال کمترین هزینه و بهترین دانشگاه هستند. با توجه به اینکه هر ساله شمار زیادی از دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان اقدام به مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌نمایند، لذا بر اساس بررسی های انجام شده، پیشنهاد ما نیز اعزام دانشجو به ترکیه است. چراکه ترکیه به عنوان یک کشور اوراسیایی، ضمن این که کمترین مسافت را با ایران داشته و از لحاظ نرخ تورم و هزینه های اقامت و زندگی در این کشور، تقریبا با کشور ایران برابری می‌کند، از وجود دانشگاه های معتبر و قدیمی بهره مند است که انواع دوره های تحصیلی را با بالاترین کیفیت علمی و آموزشی توسط اساتید مجرب و عالم، ارائه می دهد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان یک موسسه مهاجرتی و حقوقی برتر، باتجربه و قدیمی، اطلاعات کامل تر و به روزی را از طریق ارائه این مقاله در اختیار شما قرار خواهد داد.

زمان اعزام دانشجو وتحصیل در ترکیه

برخلاف سایر کشورهای خارجی، فرآیند پذیرش تحصیلی و اعزام دانشجو به ترکیه، سریع تر و در مدت زمان کوتاه تری انجام می گیرد که معمولا بین 2 الی 4 هفته می باشد. دانشجویان گرامی در وهله اول بایستی به مهلت ثبت نام دانشگاه انتخابی خود دقت نمایند. چراکه هر یک از دانشگاه های ترکیه بازه زمانی خاصی را برای ثبت نام و پذیرش تعیین نموده و صرفا در همان تاریخ عملیات ثبت نام را انجام می دهند. آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه نیز که شامل آزمون SAT و YOS می باشد، در تاریخ مشخصی برگزار می گردند. به طور مثال آزمون ورودی YOS از 15 اردیبهشت لغایت 15 تیر برای دانشجویان برگزار می شود. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، بایستی پذیرش تحصیلی ترم پاییزه را اخذ نمایند.

مدارک دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

لازمه اعزام دانشجو به ترکیه، اخذ “ویزای تحصیلی ترکیه است. برخی دانشجویان ایرانی برای ورود به کشور ترکیه از ویزای توریستی این کشور استفاده می نمایند. اما لازم است بدانید از طریق ویزای توریستی مجاز به ثبت نام، پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه و اقامت تحصیلی در این کشور نخواهید بود. برای گرفتن ویزای تحصیلی نمی توان از خاک کشور ترکیه اقدام نمود، بلکه می بایست به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور مبدا مراجعه و تقاضای ویزای تحصیلی کنید.

 • پاسپورت دارای اعتبار حداقل 3 ماهه
 • تعداد ۲ قطعه عکس در سایز پاسپورتی
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه به سفارت
 • داشتن گواهی سلامت پزشکی (جسمانی و روانی)
 • بلیت برگشت به کشور مبدا
 • اثبات بضاعت مالی جهت پرداخت مخارج اقامت و “هزینه های زندگی در ترکیه
 • بیمه نامه سلامت
 • پرداخت هزینه های مربوط به تقاضا و صدور ویزا و ارائه فیش های واریزی
 • گواهی عدم سوء پیشینه یا سابقه کیفری
 • تکمیل و ارائه فرم تقاضای ویزای تحصیلی

پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه

به منظور پذیرش تحصیلی و اعزام دانشجو به ترکیه در مقاطع مختلف، اسناد و مدارک مختلفی از سوی دانشگاه مورد نظر درخواست می گردد. در این بخش از مقاله به شرح مدارک کلی که برای تمامی مقاطع مشترک بوده و بایستی ارائه گردد، می پردازیم:

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی از دیپلم متوسطه به بالا (با توجه به مقطع تحصیلی مورد درخواست) همراه با ریز نمرات رسمی و تایید شده
 • ارائه مدرک زبان TOEFL و یا IELTS حداقل نمره 6 (مقطع کارشناسی)، حداقل نمره 605 (مقطع کارشناسی ارشد) و نمره 7 به بالا (مقطع دکترا)
 • ارائه انگیزه نامه دانشجو برای مشخص شدن هدف وی از انتخاب دانشگاه مورد نظر، مقطع و رشته تحصیلی و برنامه های آتی پس از فارغ التحصیلی
 • پرداخت هزینه درخواست که معادل 35 الی 100$ (غیر قابل استرداد)
 • ارائه رزومه تحصیلی (CV)
 • شرکت در آزمون ورودی که صرفا 2 بار در سال برگزار می گردد. کسب نمره حداقل 50 الی 55 الزامی است.
 • ارائه پروپوزال (مقطع دکترا)
 • یافتن سوپروایزر (مقطع دکترا)
 • ارائه توصیه نامه

هزینه های تحصیلی در ترکیه

تحصیل در ترکیه در کلیه مقاطع و دوره‌‌ها اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر بوده و نسبت به سایر کشورهای خارجی از هزینه‌های کمتری برخوردار است. افرادی که ازطریق تحصیلی قصد “مهاجرت به ترکیه را دارند، بایستی موضوع مهمی را مد نظر داشته باشند که مربوط به هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است. نرخ تورم و گرانی در کشور ترکیه تقریبا با کشور ایران برابر است و به‌همین دلیل کشور ترکیه با توجه به دانشگاه‌های معتبری که در خود جای داده است، می‌تواند مقصد مناسبی برای دانشجویان ایرانی به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالا محسوب گردد. ناگفته نماند شهریه‌های تحصیلی با نوع رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان، زبان تحصیلی و همچنین دانشگاه انتخابی آنان اعم از دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی ارتباط مستقیم داشته و متغیر است. طبیعتا شهریه‌های دریافتی دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی، کمتر است. به جدول مقایسه ذیل توجه فرمایید:

هزینه های سالیانه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه
مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی زبان تحصیلی (ترکی) زبان تحصیلی (انگلیسی)
کارشناسی 240-750$ 450-1500$
کارشناسی (دانشگاه خصوصی) 5000-20.000$
کارشناسی ارشد 300-600-$ 600-900$
کارشناسی ارشد (دانشگاه خصوصی) 5000-20.000$
دکترا 300-600$ 600-900$
دکترا (دانشگاه خصوصی) 5000-20.000$

رشته های تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه

در بررسی موضوع اعزام دانشجو به ترکیه لازم دانستیم اطلاعاتی را در خصوص رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه های ترکیه در اختیار دانشجویان گرامی قرار دهیم. رشته های بسیار زیادی توسط دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ارائه می گردد و آنها بدون محدودیت رشته ای می توانند در گرایش مورد علاقه خود در ترکیه به تحصیل بپردازند. اما پرطرفدارترین رشته ها در این کشور شامل رشته های توریسم، مهندسی کامپیوتر و IT، بانکداری، روابط بین الملل، تجارت، اقتصاد مدیریت کسب و کار و MBA و هتلداری می گردد. دانشجویانی که در رشته های فوق الذکر در یکی از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل می شوند، به راحتی قادرند وارد بازار کسب و کار ترکیه یا سایر کشورها شده و در بهترین فرصت های شغلی با دریافت بالاترین درآمد مشغول به کار شوند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

دولت ترکیه برای اعزام دانشجو به ترکیه، بورسیه های تحصیلی مختلفی را در کلیه مقاطع تحصیلی در نظر گرفته است تا هر ساله پذیرای تعداد بالایی از دانشجویان خارجی در این کشور باشد. این بورسیه ها با شرایط خاصی به دانشجویان اعطا می گردد که به شرح زیر است:‌

 • کسب نمره 70 از 100 یا 14 از 20 برای دانشجویان مقطع کارشناسی
 • کسب نمره 75 از 100 یا نمره 15 از 20 برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان از دو طریق امکان پذیر است. روش اول به صورت ثبت نام در سایت دانشگاه است و روش دوم به صورت انجام مصاحبه اینترنتی یا حضوری است. به طور یقین در این زمینه سوالات و ابهاماتی را در ذهن دارید که پیشنهاد می نماییم به صورت برقراری ارتباط تلفنی رایگان یا مراجعه حضوری با مشاوران و کارشناسان حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، جویای پاسخ سوالات خود باشید. این موسسه با تکیه بر تجارب طولانی و تبحر خود، پرونده های مربوط به مهاجرت افراد را به صورت 100% تضیمنی پذیرفته و در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت کاملا قانونی به انجام می رساند.

هنوز امتیازی داده‌نشده.
منتظر بمانید ...